داشتن ذهن ثروتمند

داشتن ذهن ثروتمند

این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب اسرار ذهن ثروتمند خلاصه برداری شده است!

کتاب اسرار ذهن ثروتمند به ما نشان می‌دهد که رابطه‌ افراد با پول و ثروت متفاوت است. برخی افراد پنجه‌ کیمیا دارند، یعنی به هر چه دست بزنند آن را تبدیل به طلا می‌کنند. برخی دیگر از طریق یک ایده در کسب‌ و کار پول زیادی به دست می‌آورند اما بعد از مدتی جسور می‌شوند و تمام آن را هدر می‌دهند یا با سرمایه‌گذاری غلط آن را از دست می‌دهند. برخی دیگر حتی یک سکه هم پس‌انداز نمی‌کنند و همیشه بی‌پول هستند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند وقتی که دانش صحیح را درباره‌ استراتژی‌های کسب‌وکار و مدیریت مالی به دست آوردند، به صورت خودکار و بدون برداشتن قدمی دیگر به موفقیت اقتصادی دست پیدا می‌کنند. اما درآمد و روابط پولی آن‌ها وابستگی کمی به مهارت‌ها یا شانس و سرنوشت دارد بلکه خودشان متکی بر الگوهای فکری ناخودآگاهی هستند که در همه‌ ما ریشه دوانده‌اند. همه‌ افراد ساختارهای فکری مشخصی دارند که به صورت دائمی روی «هارد درایو‌ها»ی داخلی‌شان ذخیره شده است.

کتاب اسرار ذهن ثروتمند (secrets of the millionaire mind)
میلیونرها برای ثروت برنامه‌ریزی شده‌اند، در حالی که سایرین برای سطح درآمد پایین یا متوسط برنامه‌ریزی شده‌اند. تجارب دوران کودکی و شخصیت‌های الگو در زندگی این الگوهای فکری را شکل داده و به قدری راهنمای رفتار ما می‌شوند که پس از آن سطح ثروت ما را مستقیماً تحت تأثیر قرار می‌دهند. تفاوتی نمی‌کند که در مقیاس چند صدهزار دلار صحبت کنیم یا میلیون‌ها یا حتی میلیاردها، در هر صورت درآمد افراد در نهایت به ندرت با حدود آن سطحی که در کودکی برای آن‌ها مشخص شده است تفاوت دارد. چرا؟ چون ناخودآگاه آن‌ها مثل یک ترموستات آن‌ها را تنظیم می‌کند. اگر ترموستات آن‌ها روی درجه‌ خیلی پایین تنظیم شده باشد، به محض اینکه دستشان به مقداری پول اضافه می‌رسد آن را ریخت و پاش می‌کنند. اما اگر ترماستات آن‌ها روی درجه‌ بالا تنظیم شده باشد، یعنی روی ثروت، بلافاصله کمبود پول را با پس‌انداز جبران می‌کنند و معمولاً اطمینان حاصل می‌کنند که ثروتشان بیشتر شود.

اکثر افراد طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که درآمد پایینی کسب کنند و این بدان معناست که افراد بسیاری پتانسیل ثروتمند شدن را دارند، اما افراد خیلی کمی می‌توانند ثروتمند بمانند و ثروت بادوام جمع کنند. در عوض، میلیاردرهای خودساخته همچون دونالد ترامپ ممکن است در مقاطعی مقادیر غیرقابل‌تصوری پول را از دست بدهند اما همیشه ثروت‌شان را از نو به دست می‌آورند چون شبیه میلیاردرها فکر می‌کنند. هر کسی که بخواهد از نمونه‌ آن‌ها پیروی کند باید یاد بگیرد که افکار گذشته‌ خود را نادیده بگیرد و آن‌ها را با تفکر میلیونر جایگزین کند.

الگوهای فکری ما توسط آموزه‌های والدین‌مان درباره‌ پول شکل گرفته‌اند
کتاب اسرار ذهن ثروتمند

ذهن ما شبیه کامپیوتر است، محلی که برنامه‌های مهم در کودکی نصب شده‌اند الگوهای تثبیت شده درون ما بر اولین خاطراتمان بنا شده‌اند. چیزهایی که ما در کودکی هنگام صحبت والدین‌مان درباره‌ پول مکرراً شنیده‌ایم برای همیشه در ذهن‌مان ذخیره شده و به ایده‌هایی شکل می‌دهند که در نهایت طرز فکر ما درباره‌ پول را تعیین می‌کنند. حرف‌هایی مثل «پول ریشه‌ همه‌ بدی‌ها است»، «پول روی درخت سبز نمیشه» و «شادی رو نمیشه خرید» در ذهن ما به عنوان برنامه‌های پولی ریشه می‌دوانند و عقیده‌ ما درباره‌ پول را تحت تأثیر قرار می‌دهند. از آنجا که والدین بیشترین تأثیر بر رفتار ما را در کودکی از خود به جای می‌گذارند، تنها دو روش برای برخورد با افکار آن‌ها درباره‌ پول و ثروت وجود دارد. می‌توانیم با این افکار همدلی کرده و بپذیریم‌شان یا می‌توانیم سرکشی کرده و آن‌ها را رد کنیم. ما یا در همان مقیاس والدین خود درباره‌ ثروت و پول می‌اندیشیم یا واقعاً می‌خواهیم کسب درآمد را اساساً به شکل متفاوتی انجام دهیم.

در هر صورت، مقاومت به تنهایی برای شکستن الگوی برنامه‌ اقتصادی‌تان کافی نیست. دلیل این امر این است که افرادی که سرکشی می‌کنند معمولاً با انگیزه‌ غلطی برای به دست آوردن ثروت پیش می‌روند. آن‌ها در واقع نمی‌خواهند ثروتمند شوند، بلکه تنها می‌خواهند بر علیه والدین فقیر خود شورش کند یا نسبت به آن‌ها حس برتری داشته باشند. رفتاری که آن‌ها از والدین خود یاد گرفته‌اند هنوز به قدری بر ایشان مسلط است که حتی اگر تلاش زیادی کنند و مقداری پول به دست آورند، در صورتی که از هر نظر بر روی خود کار نکرده باشند و از برنامه‌ پولی درونی شده نگسسته باشند، احتمالاً آن پول را به سرعت از دست خواهند داد. اما کسانی که در سنین جوانی یاد می‌گیرند «هر کاری با پول ممکن است»، راه بسیار آسان‌تری برای به دست آوردن پول در پیش دارند زیرا انگیزه‌ فردی که به واسطه‌ ثروت، آزاد و مستقل باشد می‌تواند با پول هم ارضا شود.

ما به صورت ناخودآگاه استراتژی‌های کسب درآمد والدین خود را بازتولید می‌کنیم
کتاب اسرار ذهن ثروتمند

نگرش درونی شده‌ ما درباره‌ پول و ثروت تنها مبتنی بر آن حرفهایی که از والدین خود درباره‌ پول می‌شنویم نیست، بلکه همچنین بر اساس یک الگوی رفتاری مشخصاً شرطی است:

شیوه‌ای که والدین ما پول خود را به دست می‌آورند و نحوه‌ی استفاده‌ آن‌ها از آن پول. یک جواب قابل قبول به این سوال که چرا مسائل پولی را به شیوه‌ خودمان حل و فصل می‌کنیم این است که «مادرم همیشه اینطور عمل می‌کرد»، در صورتی که درباره‌ شیوه‌ پخت ماکارونی این جواب معمولاً رایج نیست. بنابراین، زمانی که بچه بودید و از مادرتان پول خواستید و او به شما گفت که از پدرتان بخواهید، این تصور در ذهن شما به وجود می‌آید که مرد مسئول مخارج است و زن نمی‌تواند پول را مدیریت کند. یا اگر به عنوان مثال والدین ما در زمان جنگ جهانی یا یک بحران مالی زندگی کرده باشند، تحربیات‌شان از کمبود مایحتاج بر الگوهای رفتاری ما تأثیر خواهد گذاشت و ما همواره به این فکر خواهیم کرد که هر مقدار پول که داریم نمی‌تواند هرگز کافی باشد. تجربیاتی که در جوانی کسب می‌کنیم برای برداشتن اولین گام‌هایمان در نوع رفتار با پول از اهمیت زیادی برخوردارند چون ما رفتار والدین خود را به دقت مشاهده و آن‌ها را در ناخودآگاهمان ذخیره کرده‌ایم و وقتی که به عنوان جوانان بالغ شروع به کسب درآمد می‌کنیم، بدون اینکه متوجه باشیم الگوهای کسب درآمد والدین خود را تقلید می‌کنیم. Eker داستان خود را به عنوان یک نمونه‌ ابتدایی پیش می‌کشد:

پدر او به عنوان یک بساز بفروش عادت داشت که مکرراً از راه خریدن و فروختن خانه پول خوبی به دست آورد اما بعد از آن کل سودش را در پروژه‌های جدید سرمایه‌گذاری می‌کرد و هر بار کارش به ورشکستگی می‌انجامید. خود او به طور پیوسته این گونه رفتار هیجانی را در تلاش‌های تجاری اولیه‌ خود تقلید کرده بود بدون اینکه دلیل شکست‌هایش را بفهمد. انسان موجودی اهل عادت است و زمانی که ما چیزی را یاد بگیریم فراموش کردن آن سخت است. تنها با آگاهی پیدا کردن از ساختارهای فکری والدین و تلاش آگاهانه برای عوض کردن رویه است که می‌توانیم از این ساختارها رها شویم. در کتاب اسرار ذهن ثروتمند با بسیاری از این ساختارها آشنا می‌شویم.

پیش از تغییر طرز فکر خود یک فهرست کلی تهیه کنید
کتاب اسرار ذهن ثروتمند

دلیل اینکه شما به سطح رفاه دلخواه خود نمی‌رسید معمولاً ارتباط کمی با عوامل بیرونی دارد و بیشتر به یک فضای درونی ناخودآگاه مربوط است. اما هیچ وقت برای تغییر آن دیر نیست. اولین گام برای کسب موفقیت اقتصادی بیشتر، فهم این نکته است که شما در دام یک الگوی فکری‌ افتاده‌اید و علت اینکه شما ثروتمند نمی‌شوید همین است. زمانی که این الگو را شکستید، چیز دیگری که لازم است انجام دهید این است که بفهمید این الگو از کجا آمده است: چه عادات و الگوهای رفتاری را از والدین خود یاد گرفته‌اید و این الگوها چه تأثیراتی بر شما داشته‌اند؟ خودتان چه الگوهای فکری‌ای را دنبال می‌کنید؟ برای کسب چه میزان ثروت برنامه‌ریزی شده‌اید؟ برای بالا نگه داشتن موجودی حساب خود از چه استراتژی‌های ناخودآگاهی استفاده می‌کنید؟ با نوشتن نوع رفتار شخصیت‌های الگوی خودتان در زندگی هنگام مواجهه با مسائل اقتصادی و گفته‌های والدین‌تان که در ذهن‌تان ریشه دوانده و بر رفتارتان تأثیر گذاشته‌اند، یک دید کلی از برنامه‌‌ درونی خودتان به دست آورید.

آیا شنیدن «ما از پس خریدش بر نمیایم» همیشه باعث می‌شود که باور کنید نمی‌توانید چیزی را بخرید؟ تحلیل شرایط اقتصادی فعلیتان می‌تواند بسیار روشنگر باشد، زیرا تصوری از برنامه‌ریزی خودتان در اختیارتان می‌گذارد. مقدار پول موجود در حساب بانکی‌تان نشان می‌دهد که شما در حال حاضر برای کسب چه میزان پول تنظیم شده‌اید و آیا باید بیشتر خرج کنید یا بیشتر پس‌انداز کنید. موفقیت و شکست کسب‌وکارهای سرمایه‌گذاری بر ما آشکار می‌کنند که ما به طور ناخودآگاه در مسیر کسب سود هستیم یا ضرر. طی ارزیابی خودتان، همینکه شما متوجه شدید که چگونه شرطی شده‌اید کافی است درک کنید که این انتخاب را دارید که طرز فکر دیگری اتخاذ کنید و خودتان را تغییر دهید با تغییر رویکرد در «جهان درونی» خود و افکارتان، و جایگزین کردن الگوهای فکری قدیمی با الگوهای جدید متناسب با مسیرتان به سوی ثروت. تکنیک‌های مختلفی برای تغییر رویکرد به طور مناسب در کتاب اسرار ذهن ثروتمند مطرح شده است.


http://mediajx.com/story8608632/ذهن-ثروتمندhttp://bookmark-dofollow.com/story7565292/ذهن-ثروتمندhttp://bookmark-template.com/story7562541/ذهن-ثروتمندhttp://prbookmarkingwebsites.com/story5660566/ذهن-ثروتمندhttp://socialmediainuk.com/story6134689/ذهن-ثروتمندhttp://opensocialfactory.com/story5244806/ذهن-ثروتمندhttp://dirstop.com/story6403320/ذهن-ثروتمندhttp://ztndz.com/story7907712/ذهن-ثروتمندhttp://gorillasocialwork.com/story6384832/ذهن-ثروتمندhttp://socialrus.com/story5741370/ذهن-ثروتمندhttp://socialmediastore.net/story6224680/ذهن-ثروتمندhttp://socialnetworkadsinfo.com/story6294404/ذهن-ثروتمندhttp://bookmarkport.com/story6249061/ذهن-ثروتمندhttp://bookmarkbirth.com/story6093920/ذهن-ثروتمندhttp://bookmarkloves.com/story6301802/ذهن-ثروتمندhttp://getsocialpr.com/story6334193/ذهن-ثروتمندhttp://bookmarkstumble.com/story1678099/ذهن-ثروتمندhttp://gatherbookmarks.com/story7347589/ذهن-ثروتمندhttp://bookmarkrange.com/story8124911/ذهن-ثروتمندhttp://bookmarkextent.com/story8253046/ذهن-ثروتمندhttp://bookmarkstime.com/story7246612/ذهن-ثروتمندhttp://bookmarkswing.com/story8243577/ذهن-ثروتمندhttp://bookmarksknot.com/story8279871/ذهن-ثروتمندhttp://bookmarkja.com/story8254473/ذهن-ثروتمندhttp://bookmarkspring.com/story1718928/ذهن-ثروتمندhttp://trackbookmark.com/story8062354/ذهن-ثروتمندhttp://letusbookmark.com/story8099736/ذهن-ثروتمندhttp://altbookmark.com/story8268227/ذهن-ثروتمندhttp://hindibookmark.com/story8146219/ذهن-ثروتمندhttp://bookmarkshq.com/story8121112/ذهن-ثروتمند
 


http://bookmarketmaven.com/story7343569/ذهن-ثروتمندhttp://nybookmark.com/story7365205/ذهن-ثروتمند

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *